Při výběru nábytku bývá první otázka: “Z jakého materiálu si ho pořídit?”. Je nám jasné, že pro velkou část z vás už tato otázka není na místě, a to protože laminátový nábytek prošel tak velkou obměnou v posledním desetiletí, že už mu jen těžko dokáže i samotné dřevo konkurovat. Společně se podíváme na hlavní důvody, proč si pořídit laminátový nábytek.
Jak se říká, peníze jsou až na prvním místě, proto s nimi začínáme. Cena laminátového nábytku je podstatně nižší než z kvalitního masivního nábytku. Částečně může konkurovat masivní smrkový, nebo borovicový nábytek. Ale masivní nábytek s cenou laminátového nebývá s příliš valnou kvalitou a zpravidla je třeba ještě finálně natřít či namořit, což umí ještě hezky zvýšit cenu konečného řešení.
Oproti masivnímu nábytku, kde je jen pár dřevin, ze kterých se dělá nábytek jsou možnosti u laminátového prakticky nekonečné. Na výběr je z tisíce barevných dekórů a když si vezmeme, že je můžeme snadno i mezi sebou kombinovat, tak nám dojde, že barevných variací je opravdu nepřeberné množství. Proto se určitě nebojte kombinovat dle svých potřeb.
U lamina zdaleka nejde jen o rozmanitost z hlediska barev. Tím, jako jednoduché je s tímto materiálem pracovat, tak vzniká nepřeberné množství různých rozměrů skříněk a jejich kombinací. Můžete si tímto nakombinovat skříňky a stolky se stejném stylu různých tvarů a velikostí přesně do vašeho obývacího pokoje i ze standardizovaných velikostí bez nutnosti upravovat je na míru. Zpravidla si u každé části stěny můžete vybrat z několika rozměrů délky, šířky i hloubky.
Když už přece jen je potřeba vytvoření nábytku na míru, protože daný rozměr je natolik unikátní, že jej v rozměrech nábytku nenajdeme, tak si jej dokážeme zařídit i sami. Nic nám samozřejmě nebrání tomu, abychom si vytvořili i masivní nábytek sami, ale k tomu potřebujete opravdu velkou zásobu různého nářadí a desítky hodin práce.
Laminát si buďto necháte upravit u stolaře podle svých požadavků z tabulí laminátových desek, nebo v hobby marketech, kde vám rovnou i olepí hrany dýhou, takže nebude vůbec rozdíl oproti standardizovanému nábytku. Stejně tak, ani cena nebude mnohonásobně vyšší, jako by tomu bylo u masivního nábytku.
Každému se občas stane, že nějak znečistí nábytek. Ať už špatně odloženým hrnkem s čajem, nebo zaléváním kytek. Masivní dřevo busí být dobře nalakováno, jinak je ke znečištění dost silně náchylné. Naopak u laminátu nečistoty setřete hadříkem mírně navlhčeným vodou nebo saponátem. Díky lepší odolnosti vůči saponátům, vodě, ale i UV záření se nemusíte bát pravidelného čištění aniž byste znehodnotili svůj nábytek.