Načítání

Zadejte hledaný text

Jak vytvořit moderní úzkou předsíň

Není žádným tajemství, že předsíň je bránou do bytu. Je to první místnost, kterou návštěvníci u uvidí, což dost silně může ovlivnit první dojem z bytu. Proto není radno výzdobu této místnosti podceňovat a odsouvat. V tomto článku vám naznačíme, jak vytvořit útulnou předsíň i přes její menší rozměry.

Základem jsou světlé barvy

Pokud jste četli některý z našich předchozích článků, tak jistě víte, že tmavé barvy zužují prostor a světlé naopak opticky rozšiřují. To je v malých prostorech bez oken naprosto žádoucí. Vybírejte výhradně teplé světlé barvy, jak na zdi, tak na nábytek. Prostor se tím opticky rozšíří a navíc bude působit útulněji. 

Můžete určitě využít i jemných studených světlých barev, jako jemnou zelenou, či modrou barvu. Pouze musíte počítat s tím, že místnost bude působit chladněji, přesto bude cítit decentní moderní dojem. Naopak se obloukem vyhněte křiklavým barvám. Ty jsou často až bijící do očí a designu místnosti vůbec nepomůžou. Pokud chcete na zeď umístit tapety, tak buďte hodně obezřetní, jen opravdu hodně jemné motivy předsíni neuškodí. Ideální jsou krémové barvy. Dokonalého efektu docílíte i tím, že necháte některé zdi bílé. 

S nábytkem opatrně

V případě opravdu úzké předsíně není při výběru nábytku příliš na výběr. Vzhledem k tomu, že chceme, aby bylo možné se v předsíni i volně pohybovat, tak je vhodné vybírat jen nábytek závěsný, nebo přímo přiložený ke zdi s hloubkou do 40 cm. To při dnešní rozmanitosti nábytku nebývá problém. Standardní hloubka pro komody bývá 60 cm, ale právě jako botníky bývají i 40 cm varianty. 

Podobně je to s věšáky. Ty vybírejte jen přímo zavěšené na stěnu, aby při pověšení kabátů nevystupovaly přes celou místnost a bylo možné se v chodbě ještě pohybovat. Naopak nedoporučujeme šatní skříně. Ty jsou vhodné až do širších prostor, protože jejich šířka je zpravidla přes 40 cm a opticky prostor hodně zmenšují. Pokud je to přece jen nutné, tak určitě hledejte varianty s nižší hloubkou a zrcadlem. 

Zrcadla jsou u užších chodeb skoro podmínkou. Opticky totiž prostor až zdvojnásobují. Můžete si je pořídit, jak samostatně, tak na skříních, nebo ideálně, jako součást nástěnných věšáků. Pokud máte delší užších chodbu, tak můžete umístit i dva věšáky za sebou, přesto doporučujeme velkou zrcadlovou plochu.

Další variantou je využití vestavného nábytku. Tato varianta je ideální všude, kde je možné ji využít. Zpravidla se na to myslí při navrhování novostaveb. Jestli ji teprve navrhujete, tak myslete na vestvěné skříně. Ušetří vám to hodně prostoru místnosti. V panelových domech mají byty zpravidla vestavné skříně již nainstalovány, takže je stačí jen vyměnit za modernější varianty ve světlých variantách, případně se zrcadlem. 

Jak na výběr podlahy

Podlahu volte ve světlých, nebo neutrálních barvách. Ideální jsou světle hnědé dřevité barvy, pokud se vám líbí šedá, nebo ji chcete sladit se zbytkem bytu, tak v chodbě doporučujeme přidat menší koberec, který rozbije studený pocit šedé podlahy. Naopak se vyhněte koberci přes celou místnost. Důvod je jasný, tím, že se do předsíně chodí v zablácených botech, tak by byl neustále špinavý a na designu by to nepřidalo. 

I když by se mohlo zdát, že tmavá podlaha se vzhledem ke znečištění místnosti hodí do předsíně nejvíce, tak tomu tak není. Podobně, jako u světlé varianty, na hodně tmavé jdou vidět vrypy od kamínků a veškerá špína. Navíc opticky silně zmenšuje pokoj, proto se takové podlaze raději vyhněte obloukem. 

Výběr dveří a zárubní může být zrádný

Při výběru dveří většinou stojíme před velkou otázkou. Vyměnit jen dveře, nebo i zárubně? Ideální je samozřejmě vyměnit obojí najednou, ale to často není z finančních důvodů možné. Když chcete ušetřit, tak kombinujte bílé natření zárubní s bílými dveřmi. Případně světlé dřevité barvy dveří. Vždy pokud je na výběr, tak volte masivní dřevo před jeho imitací. 

Shrnutí

Vaším cílem v rámci úzké předsíně by mělo být nejen vytvoření velkého úložného prostoru, ale také soulad s designovou stránkou. Její hlavní částí je optické rozšíření této malé místnosti. Toho docílíme využitím světlých barev na zdi a podlahu. Pro nábytek je nejlepší využít bílou v kombinaci se světlými dřevinami. Vhodné je i využití zrcadel, které světlo lámou a tím se prostor opticky až zdvojnásobí.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *