Načítání

Zadejte hledaný text

Jak si v roce 2021 vybrat obývací stěnu

Nechcete se cítit v obýváku jako v muzeu? Pak se vyplatí koupit moderní obývací stěnu. Můžete si vybrat jak dřevěné, tak dřevotřískové. Důležité je hlavně si vybrat takovou obývací stěnu, která se bude dobře hodit k velikosti místnosti, stylu a barevnému rozpoložení samotné místnosti.

Důležité je udržet stejný styl napříč místností

Nové trendy přicházejí a odcházejí, proto je potřeba udržet stejný styl napříč nábytkem i dekoracemi. Pokud bylo před pár lety trendem vytvořit si obývák v retro stylu a dnes již chcete moderní odlehčený způsob, je potřeba vyměnit v místnosti prakticky vše. V opačném případě by to k sobě neladilo a výsledný efekt by nebyl dobrý.

Složitější je, pokud máte obývací pokoj spojený s jinou místností. Velmi populární jsou kuchyně, nebo jídelny s obývákem. Zde je potřeba přemýšlet na designem ještě o kousek dále. Pokud nechcete aby spolu obě části místnosti vůbec neladily, nebo se opticky pokoj nerozdělil na dva, měli byste udržet jeden styl. Například rustikální kuchyň i obývací pokoj. Moderní laminátové skříňky pro kuchyňskou část i obývákovou atd.

Jaký materiál je nejlepší?

Podívejme se na hlavní varianty obývacích stěn: masivní dřevo a lamináty (MDF desky). Lamináty jsou dřevotřískové desky různé hustoty a tvrdosti. Cenový rozdíl mezi masivem a nábytkem z MDF (dřevotřískových) desek je poměrně výrazný. Při výběru materiálu na obývací stěnu byste neměli zapomínat na styl místnosti. Pokud má váš obývací pokoj například přilehlou kuchyň a oba pokoje mají rustikální styl, pak by odraz tohoto stylu neměl způsobovat nepohodlí.

Kromě ceny a větší rozmanitosti designu mají výhodu laminátové obývací stěny také v čištění. Nečistoty jednoduše setřete suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Kvalitní laminát vydrží téměř vše. Ochranná vrstva proti UV záření pak zajišťuje, že jednotlivé kousky nemění barvu na světlo. Oproti masivu má také daleko lepší odolnost vůči větší vodě. Nemusíte mít strach položit si na takový nábytek čaj, nebo jiný nápoj.

U masivu je hlavní výhodou odolnost vůči vzdušné vlhkosti. Masivní nábytek dokáže přežít i celá století a jeho nosnost je také podstatně vyšší. Zásadní pro tyto výborné vlastnosti je správné ošetření dřeva. Je s ním tedy trochu větší údržba, ale pokud plánujete rustikální, provence, nebo vintage styl obývacího pokoje, tak je pro vás nábytek z masivu jasná volba.

Jaké složení obývací stěny jsou na trhu k dispozici

Nejčastěji se setkáte s klasickým složením dvou vysokých skříněk a mezi nimi bývá televizní stolek. Tato varianta je vhodná pro většinu lidí. Najdete také varianty obývacích stěn s komodou, buďto pouze uprostřed, nebo prodlouženou namísto některé z postranních skříní. Výhodou oproti variantě obývací stěny s TV stolkem je ta, že komoda má mnohem více úložného prostoru.

Můžete si tedy vybrat varianty buďto se dvěmi skříněmi po stranách, nebo užší variantu pouze s jednou skříní. Skříňky bývají buďto prosklené, nebo s pevnými dvířky. Dříve bývaly skříňky pouze stojící na zemi, ale dnes již čím dál častěji najdeme varianty nástěnných (visících) skříněk.

Dalším významným prvkem obývacích stěn jsou police, které využívají zbylé místo nad televizí. Nábytek a police naprosto obklopují televizi což dokonale využívá místo v obývacím pokoji. Nevýhodou však je, že prostor obývacího pokoje tímto může působit až přeplněně a limituje případné zvětšení televize do budoucna. Proto raději zvažtě variantu ve které již nejsou rezervy.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *