Načítání

Zadejte hledaný text

Jaký materiál je pro skleníky ten nejlepší? Ocel, hliník nebo plech?

Skleníky jsou splněným snem celé řady zahrádkářů a nadšených pěstitelů. Možná o jeho pořízení uvažujete i vy a nyní jste postaveni před důležitou otázku: který materiál je pro skleníky ten nejlepší? Vybírat můžete mezi třemi variantami: ocelí, hliníkem nebo žárově zinkovaným plechem. Každá varianta má své pro a proti – tak si je pojďme společně představit!

Nejčastější materiály pro skleníky

Jak jsme již zmínili o pár řádků výše, skleníky se nejčastěji vyrábí buď z hliníku, oceli, případně ze zinkově žárovaného plechu. Samozřejmě zde hovoříme o konstrukci skleníku, která představuje jakýsi základ. V našich podmínkách se zpravidla nepoužívají skleníky s dřevěnou konstrukcí, protože dřevo není materiál, který by z dlouhodobého hlediska dokázal čelit českému počasí. Jestliže o pořízení skleníku vážně uvažujete a nemůžete se rozhodnout pro konkrétní materiál, pokusíme se vám nastínit největší výhody a nevýhody každého z nich. Uvidíte, že pak už určitě budete mít jasno.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Hledáte levné skleníky? V tom případě byste měli nahlédnout do slevového portálu Slewik, který monitoruje slevy v sortimentu zahradního vybavení!

Ocelová konstrukce

Jako první zmíníme ocelové konstrukce, které se vyrábí svařováním ocelových profilů. Zde záleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro variantu, která bude v surovém stavu – v takovém případě je potřeba konstrukci skleníku vlastnoručně natřít ochranným nátěrem, nebo jestli vsadíte na již hotovou sestavu, jež bude opatřena vrstvou žárového zinku.

Ocelové konstrukce mají celou řadu výhod. Jednak je to jejich vysoká pevnost a dále jejich úctyhodná stabilita. Na konstrukce z oceli se můžete stoprocentně spolehnout. Vyzdvihnout musíme i poměrně jednoduchou a časově ne příliš náročnou montáž. Za nevýhodu lze považovat skutečnost, že ve většině případů nelze použít plastový polykarbonát jako náhradu skla, protože to se k ocelové konstrukci lepí.

Skleníky s hliníkovou konstrukcí

Nejméně používanou alternativou jsou hliníkové konstrukce. Vzhledem k poměrně vysoké ceně hliníku uvidíte tyto skleníky na zahradách jen minimálně. Pakliže byste pro sebe chtěli skutečnou kvalitu, museli byste si hodně připlatit – cena za kvalitní hliníkový skleník je mnohonásobně vyšší než u běžných skleníků.

Výhodou hliníkových skleníků je jejich vysoká odolnost. Hliníkové skleníky jsou totiž uzpůsobené tak, aby dokázaly hravě čelit i velkému zatížení – ať už by se jednalo o zatížení silným větrem nebo třeba pokrývkou sněhu. Nevýhodou je pak již zmíněná pořizovací cena, která je mnohdy opravdu, ale opravdu vysoká.

Plechová konstrukce

Jako poslední zmíníme skleníky, jejichž konstrukce je vyrobena z žárově zinkovaného plechu. I tento typ skleníků dokáže odolat vysokému zatížení sněhem i větrem, takže se nemusíte bát o jeho poškození. Pravda je taková, že právě skleníky z tohoto materiálu jsou jak na trhu, tak i na našich zahradách nejčastější.

Další výhodou je dlouholetá životnost, kterou lze prodloužit opatřením práškového laku – s jeho pomocí prodloužíte nejen životnost skleníku, ale zároveň získáte možnost zasahovat do jeho vzhledu. Skleník si tak můžete přizpůsobit k obrazu svému.